Ile kosztuje strona wizytówka?

Strona wizytówka to dzisiaj nieodłączny element każdego biznesu. Ile więc kosztuje przygotowanie  strony www z podstawowymi informacjami i formularzem kontaktowym?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ koszt wykonania takiej strony mieści się w dość szerokich widełkach. Zaczyna się już od 500pln, a kończy na 4500pln (mówimy tu o cenach brutto). Skąd więc taka rozbieżność? Wszystko zależy od poniższych czynników.

Grafika. Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą jest osadzenie strony na gotowym, darmowym lub płatnym szablonie. Jest to duża oszczędność czasu dla webdevelopera tworzącego naszą stronę. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy tym tracimy możliwość pełnej personalizacji strony, zarówno pod względem funkcji jak i wyglądu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest przygotowanie od zera profesjonalnego projektu UX/UI (projektu interfejsu i rozplanowania elementów na stronie). To pozwala na pełną personalizację zawartości strony i niweluje wszelkie ograniczenia w tym obszarze. Wpływa też znacząco na koszty. Trzeba więc najpierw określić, co jest priorytetem.

Treść. Inną istotną kwestią jest to, po czyjej stronie leży uzupełnienie wizytówki treścią. Jeśli chcemy iść w najtańszy wariant, niestety musimy zająć się tym sami. Jeśli jednak jesteśmy w stanie przeznaczyć większą kwotę – skorzystajmy z pomocy profesjonalisty. Copywriter przygotuje dla nas treści gotowe do osadzenia na stronie. Zadba też o ich odpowiednią strukturę i użycie odpowiednich słów kluczowych, co wpłynie na pozycjonowanie naszej strony w wyszukiwarce.

Kodowanie. Najważniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem tworzenia strony www jest kodowanie. Jeśli wcześniej wybraliśmy użycie gotowego szablonu – kodowanie ogranicza się do drobnych zabiegów. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej zaawansowanej strony opartej na spersonalizowanym projekcie graficznym – trzeba to wszystko „zakodować”. To znaczy „przetłumaczyć” komputerowi projekt graficzny na kod. Następnym krokiem jest połączenie strony z CMS’em (content managing system), który umożliwi nam edycję treści na stronie bez konieczności ingerencji bezpośrednio w kod.

Ilość podstron. Rozmiar strony w oczywisty sposób wpływa na czas potrzebny na jej stworzenie, a to z kolei przekłada się na koszty. Standardowe wizytówki liczą do pięciu podstron (strona główna + 4). Każda kolejna to dodatkowy koszt.

Podsumowując, są cztery elementy wpływające na koszt utworzenia strony. Wizytówka stworzona w oparciu o gotowy szablon to koszt od 1500pln do 2500pln, w zależności od tego, czy szablon jest darmowy czy płatny, oraz od tego po czyjej stronie leży wypełnienie strony treścią. Strona wykonana w oparciu o indywidualny projekt graficzny to z kolei koszt od 3000pln do 8500pln. Tutaj na cenę wpływa stopień rozbudowania projektu, ilość czasu potrzebna na jego zakodowanie i (ponownie) to, czy sami zajmujemy się treścią, czy oddajemy to profesjonaliście.

Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny :). Jeśli masz pytania o kwestie nieporuszone powyżej lub potrzebujesz szczegółowej wyceny – wyślij nam brief (kontakt@Web4Net.pl). Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe!